MATURITNÍ ZKOUŠKA Z ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ
Obor Předškolní a mimoškolní pedagogika
Školní rok 2024/2025
- Obecný popis maturitní zkoušky z odborných předmětů
Tento dokument se týká profilové (školní) části maturitní zkoušky z odborných předmětů.
V podrobnostech se průběh maturitní zkoušky řídí ustanoveními § 77–82 zákona č. 561/2004 Sb., školského zákona, ve znění pozdějších předpisů, a dále příslušnými ustanoveními vyhlášky č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou.
Maturitní zkouška z odborných předmětů oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika se skládá z povinné ústní zkoušky z předmětu pedagogika a psychologie, povinně volitelné ústní zkoušky z předmětu hudební výchova s didaktikou, tělesná výchova s didaktikou nebo výtvarná výchova s didaktikou, a z praktické zkoušky zaměřené na jednu z vybraných didaktik, jejíž součástí je vypracovaná maturitní příprava.
- Harmonogram maturitní zkoušky – Jarní zkušební období školního roku 2024/2025
Do 15. června 2024 Zveřejnění témat maturitních příprav
Do 30. června 2024 Přihlášení tématu maturitní přípravy
Do 1. prosince 2024 Podání přihlášky k maturitní zkoušce
přihláška musí být vyplněna na oficiálním tiskopisu pro jarní zkušební období
Do 30. ledna 2025 Odevzdání vypracované písemné maturitní přípravy
7.–8. dubna 2025 Písemné maturitní zkoušky český jazyk, anglický jazyk
12.–15. května 2025 Praktické maturitní zkoušky
19.–23. května 2025 Svatý týden
26. května – 3. června 2025 Ústní maturitní zkoušky
- Ústní zkouška z pedagogiky a psychologie
Ústní zkouška z předmětu pedagogika a psychologie spočívá v přezkoušení z 20 otázek, které jsou rozděleny na pedagogiku a psychologii. V každé otázce je pevně spojeno jedno téma z první oblasti a jedno téma ze druhé oblasti. Tato témata budou zachována i pro opravnou zkoušku či náhradní zkoušku.
Zkouška se skládá z 15 minut na přípravu a samotného ústního zkoušení, které trvá nejdéle 15 minut. Při ústní zkoušce nelze v jednom dni losovat dvakrát stejné téma.
- Povinně volitelná zkouška z odborného předmětu (didaktické zaměření)
Povinně volitelnou je také druhá ústní zkouška, a to z didakticky zaměřeného předmětu odpovídajícímu příslušnému maturitnímu semináři ve 4. ročníku. Žák má tedy na výběr konání zkoušky buď z předmětu hudební výchova s didaktikou, tělesná výchova s didaktikou nebo výtvarná výchova s didaktikou.
- Hudební výchova s didaktikou
Ústní zkouška z předmětu hudební výchova s didaktikou spočívá v teoretickém přezkoušení z 25 otázek, které jsou rozděleny na dvě oblasti. V každé otázce je spojeno jedno téma z první oblasti a jedno téma ze druhé oblasti.
První oblast se dotýká problematiky teoretického vymezení předmětu, jeho historie apod. Druhá oblast je více zaměřena na otázky didaktických přístupů, praktického uplatnění teoretických poznatků.
- Tělesná výchova s didaktikou
Ústní zkouška z předmětu tělesná výchova s didaktikou spočívá v teoretickém přezkoušení z 25 otázek, které jsou rozděleny na dvě oblasti. V každé otázce je spojeno jedno téma z první oblasti a jedno téma ze druhé oblasti.
První oblast se dotýká problematiky teoretického vymezení předmětu, jeho historie apod. Druhá oblast je více zaměřena na otázky didaktických přístupů, praktického uplatnění teoretických poznatků.
- Výtvarná výchova s didaktikou
Ústní zkouška z předmětu výtvarná výchova s didaktikou spočívá v teoretickém přezkoušení z 25 otázek, které jsou rozděleny na dvě oblasti. V každé otázce je spojeno jedno téma z první oblasti a jedno téma ze druhé oblasti.
První oblast se dotýká problematiky teoretického vymezení předmětu, jeho historie apod. Druhá oblast je více zaměřena na otázky didaktických přístupů, praktického uplatnění teoretických poznatků.
- Praktická zkouška
Praktická maturitní zkouška souhrnně ověřuje aplikaci teoretických znalostí a praktické dovednosti žáka spolu se zkušenostmi získanými v průběhu odborných praxí. Žák vytvoří komplexní text maturitní přípravy zaměřený na vedení kolektivu v MŠ s dominantním zaměřením na jednu ze tří oborových didaktik – hudební výchova, tělesná výchova, výtvarná výchova. Je žádoucí, aby byly v přípravě obsaženy i ostatní didaktické složky. Didaktickou část maturitní práce žák realizuje v průběhu zimního běhu odborných praxí, součástí práce je reflexe pedagogického výstupu přítomným pedagogem i sebereflexe žáka. Při praktické zkoušce žák svoji práci představí formou praktické ukázky s figuranty a následně slovně obhájí.
Příprava na praktickou zkoušku trvá 10 minut, zkouška samotná trvá nejdéle 30 minut a sestává se z představení tématu, ukázky vlastní didaktické práce, představení vlastní práce zaměřené na dané téma a krátkého rozhovoru s maturitní komisí.
KATALOG POŽADAVKŮ MATURITNÍ ZKOUŠKY VE ŠKOLNÍM ROCE 2024/2025